Løb & Motion

2000

Årets Rangliste 2000

Top 20 Herrer, Top 10 Damer på 5 km, 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets top 20, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Top 20 – 10 km – HGF

Nr.NavnTidLøbÅrstal
1Poul Erik Christiansen*31.10DM, Køge09.04
2Ulrik Heitmann32.37Herning Løbet17.09
3Flemming Jørgensen35.58Brabrand06.02
4Jørgen Christophersen*36.12DM, Køge09.04
5Niels Witting37.35Århus St.09.01
5Rasmus Andersen37.35Århus St.05.03
7Christian Beck37.371900 Stafetten30.04
8Jean Jepsen38.09Horsens02.04
9Lars Vilhelmsen38.14Brabrand06.02
10Jacob Schouborg38.27Klubmesterskabet11.11
11Per Højmark38.29Klubmesterskabet11.11
12Anders Bak Jensen38.37City konto23.05
13Flemming Pedersen39.03Horsens02.04
14Torben Appelon39.061900 Stafetten30.04
15Johnny R. Andersen39.31Århus St.09.01
16Ole Nielsen39.34Århus St.05.03
17Poul Erik Winther39.48Horsens02.04
18Per Hejlskov40.12Klubmesterskabet11.11
19Jørgen Langager40.44Klubmesterskabet11.11
20Svend Olsen*41.011900 Stafetten30.04

Damer – Top 10 – 10 km – HGF

1Lisbeth Vinther45.49Klubmesterskabet11.11
2Jane Bonde46.53Århus St.05.03
3Inge Øster47.31Klubmesterskabet11.11
4Lone Borges48.37Klubmesterskabet11.11
5Tove Agerbo48.441900 Stafetten30.04
6Tanja Hejlskov49.48Århus St.05.03
7Dagny Hejlskov50.02Klubmesterskabet11.11
8Irene Winther50.181900 Stafetten30.04
9Birgit Brasch51.59Brabrand06.02
10Ruth Smith51.59Brabrand06.02

Herrer – Top 20 – Halvmaraton – HGF

1Poul Erik Christiansen*1.06.39BT Halvmarathon07.05
2Rasmus Andersen1.20.52Odder Alle07.05
3Anders B. Jensen1.21.01Skanderborg Sø17.09
4Jørgen Christoffersen*1.21.55Odder Alle07.05
5Per Dørup1.22.44Frijsenborgløbet20.08
6Lars Vilhelmsen1.23.26Odder Alle07.05
7Poul Erik Winther1.23.35Skanderborg Sø17.09
8Niels Witting1.24.45Skanderborg Sø17.09
9Flemming Pedersen1.25.48Skanderborg Sø17.09
10Jacob Schouborg1.26.05Århus24.09
11Johnny R. Andersen1.26.52OK-Danmark03.09
12Per Hejlskov1.27.03Skanderborg Sø17.09
13Jean Jepsen1.28.50Århus24.09
14Peter Schouborg1.29.31Odder Alle07.05
15Flemming Jensen1.30.00OK-Danmark03.09
16Per Øster1.30.21Odder Alle07.05
17Mogens Jensen1.31.04Skanderborg Sø17.09
18Jørgen Langager1.31.37Skanderborg Sø17.09
19Eigil Andersen1.35.48Odder Alle07.05
20Chresten Leth1.37.10Skanderborg Sø17.09

Damer – Top 10 – Halvmaraton – HGF

1Lisbeth Vinther1.39.02Odder Alle07.05
2Inge Øster1.42.55Århus24.09
3Jane Bonde1.44.05Skanderborg Sø17.09
4Dagny Hejlskov1.48.17Skanderborg Sø17.09
5Birgitte Rojek1.51.12Odder Alle07.05
6Ruth Smith1.52.55Skanderborg Sø17.09
7Pia Laursen1.57.51Øresund12.06
8Birgit Brasch2.00.00Skanderborg Sø17.09
9
10

Herrer – Top 20 – Marathon – HGF

1Poul Erik Christiansen*2.26.02Firenze Marathon26.11
2Rasmus Andersen2.47.59Berlin Marathon10.09
3Jørgen Christophersen*2.52.11H.C. Andersen15.10
4Torben Appelon2.58.48H.C. Andersen15.10
5Anders Bak Jensen3.00.27H.C. Andersen15.10
6Per Hejlskov3.05.25H.C. Andersen15.10
7Flemming Pedersen3.05.40Køln Marathon01.10
8Lars Vilhelmsen3.07.35Stockholm03.06
9Poul Erik Winther3.10.55Stockholm03.06
10Johnny R. Andersen3.12.59H.C. Andersen15.10
11Flemming Jensen3.13.27H.C. Andersen15.10
12Per Dørup3.19.36Berlin Marathon10.09
13Jørgen Langager3.20.43Køln Marathon01.10
14Lars Simonsen3.25.25H.C. Andersen15.10
15Jørgen Tind3.27.02H.C. Andersen15.10
16Chresten Leth3.27.09Århus24.09
17Lars Andersen3.42.32H.C. Andersen15.10
18Niels Borring4.08.15H.C. Andersen15.10
19Klaus Nielsen4.08.21H.C. Andersen15.10
20Karsten Højlund4.13.16Copenhagen21.05

Damer – Top 10 – Marathon – HGF

1Dagny Hejlskov3.52.57H.C. Andersen15.10
2Tanja Hejlskov4.04.02Copenhagen21.05
3Birgitte Rojek4.05.34Copenhagen21.05