Løb & Motion

2001

Årets Rangliste 2001

Top 20 Herrer, Top 10 Damer på 5 km, 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets top 20, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Top 20 – 10 km – HGF

Nr.NavnTidLøbÅrstal
1Poul Erik Christiansen*31.26City Løbet, Kbh.29.04
2Ulrik Heitmann*32.45Struer – JM08.04
3Christian Beck35.03Klubmesterskabet10.11
4Troels H. Larsen*35.45Havneløbet09.08
5Rasmus Andersen36.28Marienlundsløbet21.01
6Ole Nielsen37.19Klubmesterskabet10.11
6Jakob Schouborg37.19Marienlundsløbet21.01
8Per Højmark37.22Marienlundsløbet21.01
9Anders Bak Jensen37.32City Konto14.06
10Niels Witting37.45Marienlundsløbet21.01
11Svend Olsen38.07JM – bane, Herning05.05
12Poul Erik Winther38.11Lystrup-løbet30.05
13Lars Vilhelmsen38.34Marienlundsløbet21.01
14Flemming Pedersen38.35Viborg – DVM01.04
15Per Øster38.47Hadsten Løbet12.08
16Jørgen Christophersen38.48Vejle21.10
17Eddy Thorndal39.02Århus04.03
18Henrik Hansen39.05Lystrup-løbet30.05
19Jean Jepsen39.06Horsens-løb05.06
20Jørgen Langager39.07Struer – JM08.04

Damer – Top 10 – 10 km – HGF

1Lisbeth Vinther45.09Marienlundsløbet21.01
2Jane Bonde46.48Århus Stadion 107.01
3Lone Borges47.28Marienlundsløbet21.01
4Irene Winther48.33Marienlundsløbet21.01
5Inge Øster48.511900-Stafetten29.04
6Dagny Hejlskov50.00Klubmesterskabet10.11
7Birgitte Rojek51.25Klubmesterskabet10.11
8Judi Pedersen52.36Marienlundsløbet21.01
9Ruth Smith52.39Århus04.03
10Birgit Brasch52.51Klubmesterskabet10.11

Herrer – Top 20 – Halvmaraton – HGF

1Poul Erik Christiansen*1.07.50Euroman16.09
2Rasmus Andersen1.19.32Skanderborg Sø16.09
3Torben Hvid Appelon1.20.47Skanderborg Sø16.09
4Per Dørup1.21.01Nørlund08.09
5Troels H. Larsen*1.21.15Euroman16.09
6Niels Witting1.21.24Skanderborg Sø16.09
7Anders Bak Jensen1.22.20Skanderborg Sø16.09
8Poul Erik Winther1.23.09Odder Alle05.05
9Ole Nielsen1.23.12Skanderborg Sø16.09
10Jacob Schouborg1.23.16Skanderborg Sø16.09
11Lars Vilhelmsen1.23.54Skanderborg Sø16.09
12Per Øster1.24.41Skanderborg Sø16.09
13Jørgen Christophersen*1.24.53Skanderborg Sø16.09
14Svend Olsen1.25.19Nørlund08.09
15Jean Jepsen1.25.59Odder Alle05.05
16Johnny R. Andersen1.26.27Odder Alle05.05
17Henrik Hansen1.28.09Vejle-løbet21.10
18Flemming Pedersen1.28.13Nørlund08.09
19Lars Simonsen1.28.47Skanderborg Sø16.09
20Peter Schouborg1.28.52Nørlund08.09

Damer – Top 10 – Halvmaraton – HGF

1Lisbeth Vinther1.34.49Skanderborg Sø16.09
2Inge Øster1.37.31Nørlund08.09
3Dagny Hejlskov1.46.22Nørlund08.09
4Birgitte Rojek1.50.53Nørlund08.09
5Karen Kristiansen1.53.12Skanderborg Sø16.09
6Pia Laursen1.53.17Skanderborg Sø16.09
7Birgit Brasch1.54.04Skanderborg Sø16.09
8Ruth Smith1.55.49Skanderborg Sø16.09
9Judi Pedersen1.56.28Odder Alle05.05
10Jette Birk2.08.12Frijsenborgløbet19.08

Herrer – Top 20 – Marathon – HGF

1Poul Erik Christiansen*2.45.08Copenhagen Marath.20.05
2Rasmus Andersen2.46.18Berlin Marathon30.09
3Ole Nielsen2.53.57Berlin Marathon30.09
4Niels Witting2.55.17Berlin Marathon30.09
5Per Dørup2.55.17Berlin Marathon30.09
6Lars Vilhelmsen2.56.30Berlin Marathon30.09
7Anders Bak Jensen2.57.06Berlin Marathon30.09
8Jakob Schouborg3.05.31Hamborg Marathon22.04
9Mogens Jensen3.08.52Berlin Marathon30.09
10Johnny R. Andersen3.12.15Copenhagen Marath.20.05
11Flemming Pedersen3.13.19Frankfurt28.10
12Per Øster3.14.54Berlin Marathon30.09
13Jean Jepsen3.15.29Hamborg Marathon22.04
14Henrik Hansen3.16.48Berlin Marathon30.09
15Kristian L. Rasmussen3.21.23Copenhagen Marath.20.05
16Peter Schouborg3.22.22Hamborg Marathon22.04
17Lars Simonsen3.25.48Natursti-marathon24.05
18Chresten Leth3.26.34Paris Marathon08.03
19Per Hejlskov3.30.00Copenhagen Marath.20.05
20Jørgen Langager3.36.57London Marathon22.04

Damer – Top 10 – Marathon – HGF

1Lisbeth Vinther3.29.55Berlin Marathon30.09
2Inge Øster3.35.43Berlin Marathon30.09
3Dagny Hejlskov3.50.47Berlin Marathon30.09
4Pia Laursen4.00.35Berlin Marathon30.09
5Ruth Smith4.24.40Berlin Marathon30.09