Løb & Motion

2002

Årets Rangliste 2002

Top 20 Herrer, Top 10 Damer på 5 km, 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets top 20, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Top 20 – 10 km – HGF

Nr.NavnTidLøbÅrstal
1Poul Erik Christiansen*30.40DM i København14.04
2Ulrik Heitmann*32.14JAOO IT-run15.09
3Christian Beck34.50Ring Skov Brædstrup18.06
4Ole Nielsen35.34JFM, Ikast07.04
4Søren Molbech35.34Klubmesterskabet16.11
6Troels Haudrum Larsen*35.38Spartas Test 103.02
7Rasmus Andersen36.26JFM, Ikast07.04
8Jacob Schouborg*36.39DM i København14.04
9Per Højmark37.23Brabrandstien12.05
10Svend Olsen37.29Brabrandstien12.05
11Anders Bak Jensen37.35City Card11.06
12Per Dørup*37.37Motionscup 3. runde10.02
13Jean Jepsen37.55Brabrandstien12.05
14Per Øster38.49Brabrandstien12.05
15Jørgen Langager38.54Motionscup 3. runde10.02
16Lars Vilhelmsen*39.17Motionscup 3. runde10.02
17Flemming Pedersen39.21City Card11.06
18Niels Witting39.24Aarhus 1900-Stafetten28.04
19Jørgen Christophersen*39.33Klubmestersk.Årh.190015.05
20Poul Erik Winther39.42City Card11.06

Damer – Top 10 – 10 km – HGF

1Lisbeth Vinther45.42Klubmesterskabet16.11
2Inge Øster47.19Klubmesterskabet16.11
3Dagny Hejlskov49.40Brabrandstien12.05
4Birgitte Rojek50.29Brabrandstien12.05
5Irene Winther50.57Aarhus 1900-Stafetten28.04
6Anne Grethe Klausen52.04Brabrandstien12.05
7Judi Petersen52.13Klubmesterskabet16.11
8Birgit Brasch52.48Klubmesterskabet16.11
9Pia Laursen53.04Klubmesterskabet16.11
10Susanne Christensen53.39Klubmesterskabet16.11

Herrer – Top 20 – Halvmaraton – HGF

1Poul Erik Christiansen*1.06.19Tyske mesterskaber24.03
3Troels Larsen*1.16.17DM, Lyngby05.05
3Søren Molbech1.17.07Vejle 1/2 Marathon20.10
4Rasmus Andersen1.19.09DM, Lyngby05.05
5Ole Nielsen1.20.03Skanderborg Sø15.09
6Svend Olsen1.21.35Skanderborg Sø15.09
7Per Dørup*1.21.41Skanderborg Sø15.09
8Anders Bak Jensen1.21.45Skanderborg Sø15.09
9Jean Jepsen1.23.09Odder Alle04.05
10Poul Erik Winther1.25.44JFVM, Aalborg24.03
11Per Øster1.26.47Odder Alle04.05
12Jørgen Langager1.27.12Odder Alle04.05
13Henrik Hansen*1.27.43Vejle 1/2 Marathon20.10
14Peter Schouborg1.27.48Odder Alle04.05
15Per Hejlskov1.28.53Skanderborg Sø15.09
16Jens Rasmussen1.28.57Odder Alle04.05
17Jørgen Christophersen*1.30.14Århus04.08
18Lars Simonsen1.30.48Skanderborg Sø15.09
19Mogens Jensen1.30.57Odder Alle04.05
20Niels Erik Jacobsen1.31.42JFVM, Aalborg24.03

Damer – Top 10 – Halvmaraton – HGF

1Lisbeth Vinther1.38.21JFVM, Aalborg24.03
2Dagny Hejlskov1.47.07Odder Alle04.05
3Birgitte Rojek1.50.11Odder Alle04.05
4Karen Kristiansen1.52.12Skanderborg Sø15.09
5Pia Laursen1.55.40Odder Alle04.05
6Judi Pedersen1.59.08Skanderborg Sø15.09
7Ruth Smith2.01.40Natursti-Marathon09.05
8Birgit Brasch2.04.41Skanderborg Sø15.09
9
10

Herrer – Top 20 – Marathon – HGF

1Poul Erik Christiansen2.38,22Viking Marathon15.06
2Troels Haudrum Larsen*2.45,49Paris Marathon07.04
3Ole Nielsen2.46.38Berlin Marathon29.09
4Rasmus Andersen2.49.48Hamburg Marathon21.04
5Anders Bak Jensen3.03.47H.C. Andersen13.10
6Lars Vilhelmsen*3.04.40Hamburg Marathon21.04
7Per Dørup3.13.40Berlin Marathon29.09
8Jean Jepsen3.14.24Berlin Marathon29.09
9Per Hejlskov3.16.21H.C. Andersen13.10
10Mogens Jensen3.18.49Wien Marathon26.05
11Henrik Akselsen3.21.43H.C. Andersen13.10
12Flemming Pedersen3.24.16Natursti-Marathon09.05
13Niels Erik Jacobsen3.24.51H.C. Andersen13.10
14Chresten Leth3.28.00Wien Marathon26.05
15Peter Schouborg3.28.14Copenhagen Marathon26.05
16Lars Simonsen3.34.23Århus City Marathon22.09
17Per Thomsen3.35.19H.C. Andersen13.10
18Jens P. Christensen3.37.20Århus City Marathon22.09
19Preben Thybo3.37.44H.C. Andersen13.10
19Jørgen Tind3.40.12Århus City Marathon22.09

Damer – Top 10 – Marathon – HGF

1Ruth Smith4.11.23Wien Marathon26.05
2Pia Laursen4.15.45Copenhagen Marathon26.05
3Karen Kristensen4.30.24Copenhagen Marathon26.05