Løb & Motion

2003

Årets Rangliste 2003

Top 20 Herrer, Top 10 Damer på 5 km, 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets top 20, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Top 20 – 10 km – HGF

Nr.NavnTidLøbÅrstal
1Ulrik Heitmann*31.4510000m V. mesterskab29.04
2Søren Molbech*32.50Vejle20.10
3Per Højmark35.49Intersport Løbet14.05
4Christian Beck36.10Hadsten Løbet10.08
4Rasmus Andersen36.17DM i Svendborg06.04
6Per Dørup36.34Brabrand Sø11.05
7Anders Bak Jensen37.12Brabrand Sø11.05
8Jean Jepsen37.21Vejle20.10
9Ole Nielsen37,36Lystrup Løbet28.05
10Jørgen Christophersen*37.461900 Klubmesterskabet14.05
11Poul Erik Winther38.37Intersport Løbet14.05
12Jakob Schouborg*39.09Danisco cup 2. runde02.02
13Jeppe Hust39.33Motorvejsløbet20.10
14Flemming Hald39.33Danisco cup 3. runde16.02
15Kristian Lassen39.49Motorvejsløbet20.10
16Henrik Hansen*40.081900 Klubmesterskabet14.05
17Olav Thygesen40,24DM i Svendborg06.04
18Per Hejlskov41.06Intersport Løbet14.05
19Peter Schouborg41.23Lystrup Løbet28.05
20Claus Svendsen41.25Intersport Løbet14.05

Damer – Top 10 – 10 km – HGF

1Inge Øster43.32Intersport Løbet14.05
2Lisbeth Vinther44.30Klubmesterskabet08.11
3Dagny Hejlskov50.55Intersport Løbet14.05
4Anne Grethe Klausen51.01Klubmesterskabet08.11
5Birgitte Rojek51.07Intersport Løbet14.05
6Pia Laursen51.21Intersport Løbet14.05
7Ruth Smith51.25Intersport Løbet14.05
8Irma Sørensen55.53Klubmesterskabet08.11
9Marianne Nielsen55.57Klubmesterskabet08.11
10Karen Kristiansen56.331900 Stafetten13.04

Herrer – Top 20 – Halvmaraton – HGF

1Per Højmark1.20.20Odder 1/2 marathon03.05
2Anders Bak Jensen1.21.34Vestjysk 1/2 marathon01.11
3Rasmus Andersen1.22.15Viborg 1/2 marathon12.06
4Jean Jepsen1.24.10Viborg 1/2 marathon12.06
5Jørgen Christophersen*1.25.06Odder 1/2 marathon03.05
6Olav Thygesen*1.27.30Odder 1/2 marathon03.05
7Per Dørup*1.27.501900 1/2 marathon03.08
8Jacob Schouborg1.28.08Viborg 1/2 marathon12.06
9Poul Erik Winther1.29.48Skanderborg Sø21.09
10Jeppe Hust1.29.59Skanderborg Sø21.09
11Kristian Lassen1.30.03Skanderborg Sø21.09
12Peter Schouborg1.30.39Viborg 1/2 marathon12.06
13Per Hejlskov1.32.54Skanderborg Sø21.09
14Henrik Akselsen1.33.50Frijsenborgløbet17.08
15Lars Simonsen1.33.511900 1/2 marathon03.08
16Jørgen Langager1.34.05Vestjysk 1/2 marathon01.11
17Mogens Jensen1.35.27Odder 1/2 marathon03.05
18Ole Nielsen1.36.30Skanderborg Sø21.09
19Per Thomsen1.36.44Skanderborg Sø21.09
20Brian Bentsen1.37.02Odder 1/2 marathon03.05

Damer – Top 10 – Halvmaraton – HGF

1Inge Øster1.39.07Skanderborg Sø21.09
2Lisbeth Vinther1.39.47Skanderborg Sø21.09
3Dagny Hejlskov1.48.58Odder 1/2 marathon03.05
4Pia Laursen1.50.25Odder 1/2 marathon03.05
5Karen Kristiansen1.53.59Odder 1/2 marathon03.05
6Tanja Hejlskov1.54.15Skanderborg Sø21.09
7Ruth Smith1.56.35Viborg 1/2 marathon15.06
8Birgitte Rojek1.57.48Skanderborg Sø21.09
9Judi Pedersen2.01.58Odder 1/2 marathon03.05
10

Herrer – Top 20 – Marathon – HGF

1Rasmus Andersen2.51.14Hamburg Marathon27.04
2Lars Vilhelmsen2.58.13Hamburg Marathon27.04
3Jean Jepsen2.59.32Berlin Marathon28.09
4Anders Bak Jensen3.00.11HC Andersen Marathon12.10
5Ole Nielsen3.01.46Hamburg Marathon27.04
6Olav Thygesen3.10.42HC Andersen Marathon12.10
7Per Dørup3.11.38Berlin Marathon28.09
8Henrik Hansen*3.13.09Hamburg Marathon27.04
9Kristian Lassen3.14.31Frankfurt Marathon26.10
10Jeppe Hust3.16.30Frankfurt Marathon26.10
11Henrik Axelsen3.17.53HC Andersen Marathon12.10
12Per Hejlskov3.18.34Berlin Marathon28.09
13Mogens Jensen3.19.28Berlin Marathon28.09
14Erik Pedersen3.24.04Berlin Marathon28.09
15Peter Schouborg3.25.12Hamburg Marathon27.04
16Jan Vestergaard3.31.09Hamburg Marathon27.04
17Flemming Pedersen3.36.37Berlin Marathon28.09
18Lars Simonsen3.40.43Skovmarathon i Hillerød02.11
19Chresten Leth3.42.07Århus City Marathon14.09
20Jens Peter Christensen3.42.10Hamburg Marathon27.04

Damer – Top 10 – Marathon – HGF

1Tanja Hejlskov3.59.14Berlin Marathon28.09
2Birgitte Rojek4.05.38Hamburg Marathon27.04
3Pia Laursen4.10.03Copenhagen Marathon19.05
4Dagny Hejlskov4.16.45Aalborg Brutal Marathon18.04
5Ruth Smith4.29.39Berlin Marathon28.09