Løb & Motion

2009

Rangliste for herrer og damer på 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets rangliste, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Rangliste – 10 km – HGF

Nr.NavnTidLøbDato
1Ulrik Heitmann*30.52Vejle Ådal ½ mar. -10-5km18.10.09
2Søren Molbech*31.127.runde af vinterturneringen05.04.09
3Per Højmark36.24Favrskovmesterskabet13.04.09
4Uffe Petersen37.59Klubmesterskab (bane)14.11.09
5Torben Jensen38.57Orbicon Nytårscup 3. runde13.12.09
6Ed Bervoets39.01Vejle Ådal ½ mar. -10-5km18.10.09
7Michael Nielsen39.41Klubmesterskab (bane)14.11.09
8Peter M. Grand39.49Klubmesterskab (bane)14.11.09
9Jan Nørskov40.02Klubmesterskab (bane)14.11.09
10Thomas Christ.40.46Lystrupløbet27.05.09
11Per Øster40.53Danisco Cup, 5. runde02.04.09
12Ole Winther41.13Klubmesterskab (bane)14.11.09
13Jean Jepsen41.20Storeål.. Holstebro30.08.09
14Lars Kristensen42.28Lystrupløbet27.05.09
15Lars R. Poulsen42.32Tækker1900 Stafetten19.04.09
16Peter Schouborg42.38Danisco Cup, 5. runde02.04.09
17Flemming Brix42.41Klubmesterskab (bane)14.11.09
18Jan Lauridsen42.45Klubmesterskab (bane)14.11.09
18Henrik Hansen42.45Lystrupløbet27.05.09
20Svend Olsen42.59DM i Aarhus22.03.09
21Jesper Balker43.03Favrskovmesterskabet13.04.09
22Nils Borring44.00Favrskovmesterskabet13.04.09
23Lars Simonsen44.16Favrskovmesterskabet13.04.09
24Ole Fogh Nielsen44.35Klubmesterskab (bane)14.11.09
25Mogens Jensen44.36Favrskovmesterskabet13.04.09
26Jens Bonde45.03Danisco Cup, 5. runde02.04.09
27Jens Palm45.51Klubmesterskab (bane)14.11.09
28Per Hejlskov45.54Tækker 1900 Stafetten19.04.09
29Johannes K.46.13Klubmesterskab (bane)14.11.09
30Lars Andersen46.56Danisco Cup, 1. runde11.01.09
31Jens P. Chris.47.33Danisco Cup, 5. runde02.04.09
32Olav Thygesen47.44Grenaa Løbet23.05.09
33Jørgen Langager47.44Tækker 1900 Stafetten19.04.09
34Chresten Leth50.06Hadsten Løbet09.08.09
35Jørgen Tind50.12Klubmesterskab (bane)14.11.09
36Ralf Sørensen50.27Klubmesterskab (bane)14.11.09
37Ove Jørgensen51.48Hadsten Løbet09.08.09
38Arne Nygaard52.20Hadsten Løbet09.08.09
39Knud Josephsen53.25Klubmesterskab (bane)14.11.09
40Bjarne Frederiksen54.21Thorsø løbet03.10.09
41Søren Sloth54.56Thorsø løbet03.10.09
42Brian Thorsgaard56.13Klubmesterskab (bane)14.11.09
43Jørgen Daugaard57.32Klubmesterskab (bane)14.11.09
44Henrik Becher1.04.54Hadsten Løbet09.08.09

Damer – Rangliste – 10 km – HGF

1Lisbeth Vinther43.29Klubmesterskab (bane)14.11.09
2Inge Øster43.33Klubmesterskab (bane)14.11.09
3Helle Langkjær45.07Lystrupløbet27.05.09
4Inge Ottesen45.57Klubmesterskab (bane)14.11.09
5Tanja Bonde47.53Danisco Cup, 3. runde15.02.09
6Anne-Grethe K.48.09Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
7Jane Bonde48.12Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
8Rie Winther48.50Klubmesterskab (bane)14.11.09
9Ulla S. Køster49.17Klubmesterskab (bane)14.11.09
10Line Vinther49.24Tækker 1900 Stafetten19.04.09
11Tove Nielsen49.38Iforms Kvindeløb25.04.09
12Charlotte Fangel50.17Klubmesterskab (bane)14.11.09
13Isabella Christiansen50.20Klubmesterskab (bane)14.11.09
14Sara Hyldig51.00Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
15Dagny Hejlskov52.15Klubmesterskab (bane)14.11.09
16Anette K. Jensen52.39Lystrupløbet27.05.09
17Lone J. Sørensen52.56Lystrupløbet27.05.09
18Iben Ulrich53.41Hadsten Løbet09.08.09
19Birgitte Rojek56.07Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
20Rikke Bonde56.15Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
21Pia lauersen1.01.29Hadsten Løbet09.08.09
22Lene Jakobsen1.02.50Lystrupløbet27.05.09
23Louise Thomsen1.03.56Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
24Dorte Frederiksen1.06.41Alt for damerne Kvindeløb02.06.09
25Anita Jepsen1.08.33Storeåløbet, Holstebro30.08.09
26Helle Vinkler1.09.27Hadsten Løbet09.08.09
27Heidi Nielsen1.14.35Klubmesterskab (bane)14.11.09
28Marianne Pedersen1.17.19Alt for damerne Kvindeløb02.06.09

Herrer – Rangliste – Halvmaraton – HGF

1Søren Molbech*1.08.51BT ½-marathon  Københ.26.04.09
2Ulrik Heitmann*1.10.54BT ½-marathon  Københ.26.04.09
3Torben Jensen1.23.34Vejle Ådal ½ marathon18.10.09
4Knud Pedersen1.26.13Odder Allè halvmarathon02.05.09
5Lars Grue Jensen1.26.30Odder Allè halvmarathon02.05.09
6Uffe Pedersen1.26.51Skanderborg Sø20.09.09
7Michael Nielsen1.27.42New Ballance ½-mar. Ålb.22.03.09
8Per Dørup *1.27.59Odder Allè halvmarathon02.05.09
9Ole Winther1.28.04Skanderborg Sø20.09.09
10Per Øster1.29.09Avis-Halvmarathon Viborg14.06.09
11Ed Bervoets1.29.36Skanderborg Sø20.09.09
12Jean Jepsen1.29.43Viborg City Marathon13.09,09
13Jan Christiansen1.31.45Læsø maraton07.06.09
14Peter Schouborg1.35.57New Ballance ½-mart. Ålb.22.03.09
15Svend Olsen1.36.29BT ½-marathon  Københ.26.04.09
16Nils Borring1.37.37Vejle Ådal ½ marathon18.10.09
17Per Hjorth Thomsen1.38.22Frijsenborgløbet16.08.09
18Ole Fogh Nielsen1.40.28Skanderborg Sø20.09.09
19Niels Brønnum1.40.48Skanderborg Sø20.09.09
20Jan Lauridsen1.40.511900 Halvmarathon02.08.09
21Heine Søgaard1.41.44Odder Allè halvmarathon02.05.09
22Finn Nielsen1.42.53Skanderborg Sø20.09.09
23Søren Sloth1.43.111900 Halvmarathon02.08.09
24Lars Andersen1.49.57Skanderborg Sø20.09.09
25Ove Jørgensen1.50.38Nørlund Løbet28.08.09
26Niels Provstgård1.51.19Skanderborg Sø20.09.09
27Henrik Nielsen1.53.50Odder Allè halvmarathon02.05.09
28Jørgen Tind1.56.47Frijsenborgløbet16.08.09
29Knud Josephsen1.59.45Frijsenborgløbet16.08.09
30Bjarne Frederiksen2.01.15Vejle Ådal ½ marathon18.10.09
31Peter Christensen2.08.09Natursti Marathon21.05.09
32Brian Thorsgaard2.10.43Vejle Ådal ½ marathon18.10.09
33Arne Juul Petersen2.11.30Endelave ½-marathon12.09.09
34Arne Nygaard2.16.14Skanderborg Sø20.09.09

Damer – Rangliste – Halvmaraton – HGF

1Helle Langkjær1.38.10Vejle Ådal ½ marathon18.10.09
2Inge Øster1.39.20Skanderborg Sø20.09.09
3Jane Bonde1.43.37Skanderborg Sø20.09.09
4Anne-Grethe K.1.43.45Skanderborg Sø20.09.09
5Tanja Bonde1.46.52Frijsenborgløbet16.08.09
6Tove Nielsen1.48.02Skanderborg Sø20.09.09
7Charlotte Nygaard1.52.05Korup halvmarathon05.04.09
8Trine Refsgaard1.54.29Skanderborg Sø20.09.09
9Iben Ulrich2.00.541900 Halvmarathon02.08.09
10Anette K. Jensen2.02.13Samsø Marathon (½)22.08.09
11Dorthe Frederiksen2.13.06Skanderborg Sø20.09.09
12Pia Laursen2.18.21Skanderborg Sø20.09.09
13Anita Jepsen2.32.34Gudenåløbet05.09.09

Herrer – Rangliste – Marathon – HGF

1Uffe Petersen3.13,45Hamburg Marathon 26.04.09
2Michael Nielsen3.21.36Hamburg Marathon 26.04.09
2Lars Vilhelmsen3.21.36Hamburg Marathon 26.04.09
4Henrik Hansen3.23.15Hamburg Marathon 26.04.09
5Jesper Balker3.24.29Stockholm Marathon 30.05.09
6Martin Hejlskov3.24.51Copenhagen Marathon 24.05.09
7Torben Jensen3.25.39H.C. Andersen, Odense 20.09.09
8kim Smitt3.26.21Hamburg Marathon 26.04.09
9Peter Schouborg3.28.53Hamburg Marathon 26.04.09
10Per Øster3.31.42Hamburg Marathon 26.04.09
11Per Hejlskov3.40.54Copenhagen Marathon 24.05.09
12Jens Palm3.42.19Copenhagen Marathon 24.05.09
13Nils Borring3.43.19Hillerød Skovmarathon 01.11.09
14Lars Simonsen3.49.46Copenhagen Marathon 24.05.09
15Ole Winther3.50.04Hamburg Marathon 26.04.09
16Jan Lauritsen3.55.56Berlin Marathon 20.09.09
17Chresten Leth3.58.30Hamburg Marathon 26.04.09
18Søren Sloth4.02.37Berlin Marathon 20.09.09
19Lars Poulsen4.04.18Storebælt Naturmaraton 14.06.09
20Flemming H.4.09.08H.C. Andersen, Odense 20.09.09
21Mogens Jensen4.20.33Hamburg Marathon 26.04.09
22Carsten Andersen4.22.47Hamburg Marathon 26.04.09
23Michael Langager4.28.08Hamburg Marathon 26.04.09
24Knud Josephsen4.33.24Hamburg Marathon 26.04.09
25Jørgen Banke4.36.01Hamburg Marathon 26.04.09

Damer – Rangliste – Marathon – HGF

1Inge Ottesen3.27.40Hamburg Marathon26.04.09
2Helle Langkjær3.37.59Odense Marathon20.09.09
3Inge Øster3.38.51Storebælt Naturmaraton14.06.09
4Tanja Bonde4.05.17Berlin Marathon20.09.09
5Dagny Hejlskov4.14.29Hamburg Marathon26.04.09
6Isabella Christiansen4.18.25Læsø Marathon07.06.09
7