Løb & Motion

2010

Rangliste for herrer og damer på 10 km, ½-maraton og marathon. Det er besluttet, at man godt kan komme på årets rangliste, selv om man stiller op for andre end HGF, men ikke på alletiders ranglisten.

Tilføjelser, ændringer og rettelser til listen – kontakt – Anette Kehlet Jensen

* ) Er løbet for en anden klub end Hammel Løb & Motion.

Herrer – Rangliste – 10 km – HGF 

Nr.NavnTidLøbDato
1Ulrik Heitmann *30.44DM landevej, Århus28.03.10
2Søren Molbech *30.55DM landevej, Århus28.03.10
3Torben Jensen37.36DM landevej, Århus28.03.10
4Peter Møller Grand38.16Orbicon Nytårscup 221.11.10
5Ole Winther38.20Klubmesterskabet13.11.10
6Uffe Petersen38.47Klubmesterskabet13.11.10
7Michael Nielsen39.12Klubmesterskabet13.11.10
8Per Højmark39.181900 Stafetten18.04.10
9Per Øster41.16Danisco Cup 4. run.07.03.10
10Ed Bervoets42.07Lystrup Løbet29.05.10
11Lars Poulsen43.03Hadsten Løbet12.08.10
12Jan Lauridsen43.04Danisco Cup1.runde17.01.10
13Lars Vilhelmsen43.06Klubmesterskabet13.11.10
14Ole Fogh Nielsen43.20DM landevej, Århus28.03.10
15Peter Schouborg43.22DM landevej, Århus28.03.10
16Lars Simonsen44.53Klubmesterskabet13.11.10
17Svend Olsen45.00DM landevej, Århus28.03.10
18Jens Bonde45.03Danisco Cup 3. runde14.02.10
19David Johnsen46.01Klubmesterskabet13.11.10
20Jan Christiansen46.19Klubmesterskabet13.11.10
21Mogens Jensen46.59Klubmesterskabet13.11.10
22Andreas Markussen47.14Lystrup Løbet29.05.10
23Nils Borring47.37Klubmesterskabet13.11.10
24Poul Erik Winther48.10Samsø Marathon21.0810
25Jens P. Christensen48.14Danisco Cup 4. runde07.03.10
26Flemming Jensen48.34Klubmesterskabet13.11.10
27Ralph Sørensen48.44Hadsten Løbet12.08.10
28Olav Thygesen49.25Grenaa Løbet29.05.10
29Lars Andersen49.581900 Stafetten18.04.10
30Chresten Leth50.511900 Stafetten18.04.10
31Kurt Hanberg50.571900 Stafetten18.04.10
32Per Hejlskov52.21Klubmesterskabet13.11.10
33Ove Jørgensen53.421900 Stafetten18.04.10
34Brian Thorsgaard54.32Klubmesterskabet13.11.10
35Erik Meldgård55.01Klubmesterskabet13.11.10
36Jørgen Tind56.33Klubmesterskabet13.11.10
37Flemming Siegfredsen57.44Klubmesterskabet13.11.10

Damer – Rangliste – 10 km – HGF 

1Lisbeth Vinther43.26Lystrupløbet29.05.10
2Inge Øster44.40Klubmesterskabet13.11.10
3Jane Bonde48.06Danisco Cup 3. runde14.02.10
4Helle Langkær48.32Klubmesterskabet13.11.10
5Ulla Køster50.11Kvindeløbet – Århus01.06.10
6Lene Baastrup Larsen50.48Lystrupløbet29.05.10
7Tanja Bonde51.171900 Stafetten18.04.10
8Bente Munk52.29Samsø Marathon21.08.10
9Tove Nielsen52.391900 Stafetten18.04.10
10Susanne Nielsen52.46Kvindeløbet – Århus01.06.10
11Charlotte Fangel53.241900 Stafetten18.04.10
12Tina Sangill Dybdal53.32Hadsten Løbet12.08.10
13Mette Lassen54.09Klubmesterskabet13.11.10
14Dagny Hejlskov56.54Klubmesterskabet13.11.10
15Conni Markussen57.06Kvindeløbet – Århus01.06.10
16Karin Sehested57.47Klubmesterskabet13.11.10
17Helle Vinkler59.09Kvindeløbet – Århus01.06.10
18Anette Kehlet Jensen59.24Samsø Marathon21.08.10
19Helle Landbo59.44Klubmesterskabet13.11.10
20Dorthe Hansen1.00.19Hadsten Løbet12.08.10
21Hanne Øster1.01.26Samsø Marathon21.08.10
22Pia Laursen1.01.52I Forms Kvindeløb24.04.10
23Linda Rolsted1.04.09Lystrup Løbet29.05.10
24Anne-Mette Pedersen1.04.28Klubmesterskabet13.11.10
25Iva Sparre1.04.59Klubmesterskabet13.11.10
26Else Marie Sørensen1.05.04Klubmesterskabet13.11.10
27Gitte Rasmussen1.06.38Klubmesterskabet13.11.10

Herrer – Rangliste – Halvmaraton – HGF

1Torben Jensen1.22.34Odder halvmarathon01.05.10
2Uffe Petersen1.25.45Odder halvmarathon01.05.10
3Michael Nielsen1.27.17Odder halvmarathon01.05.10
4Martin Hejlskov1.27.24Odder halvmarathon01.05.10
5Jan Lauridsen1.32.44Ålborg28.03.10
6Ed Bervoets1.34.24Samsø Marathon21.08.10
7Per Øster1.34.57Skanderborg Sø19.09.10
8Ole Winther1.36.51Skanderborg Sø19.09.10
9Peter Schouborg1.37.46Skanderborg Sø19.09.10
10Lars Poulsen1.38.02Samsø Marathon21.08.10
11Henrik Rolsted1.40.29Samsø Marathon21.08.10
12Ole Fogh Nielsen1.40.44Skanderborg Sø19.09.10
13Mogens Jensen1.44.03Skanderborg Sø19.09.10
14Andreas Markusen1.46.15Odder halvmarathon01.05.10
15Carsten D. Andersen1.47,07Odder halvmarathon01.05.10
16Nils Borring1.47.49Skanderborg Sø19.09.10
17Jan Hermansen1.48.18Skanderborg Sø19.09.10
18Michael Langager1.50.17Skanderborg Sø19.09.10
19Arne Nygaard1.51.07Odder halvmarathon01.05.10
20Kurt Hanberg1.51.12Grønne løb Kjellerup08.05.10
21Olav Thygesen1.52.36Broløbet12.06.10
22Ove Jørgensen1.54.32Grønne løb Kjellerup08.05.10
23Chresten Leth1.54.40Skanderborg Sø19.09.10
24Dennis Sørensen1.56.49Skanderborg Sø19.09.10
25Bjarne Frederiksen2.01.10Skanderborg Sø19.09.10
26Jean Jepsen2.02.41Samsø Marathon21.08.10
27Brian Thorsgaard2.04.56Vejle Ådal ½ marathon24.10.10
28
29
30

Damer – Rangliste – Halvmaraton – HGF

1Lisbeth Vinther1.38.20Samsø Marathon21.08.10
2Anne-Grethe Klausen1.40.21Samsø Marathon21.08.10
3Inge S. Ottesen1.40.46Samsø Marathon21.08.10
4Inge Øster1.43.43Samsø Marathon21.08.10
5Helle Langkjær1.47.59Skanderborg Sø19.09,10
6Lene Baastrup Larsen1.48.37Odder halvmarathon01.05.10
7Tanja Bonde1.52.38Skanderborg Sø19.09,10
8Tina Sangill Dybdal1.58.52Skanderborg Sø19.09,10
9Anita Jepsen2.02.39Samsø Marathon21.08.10
10Mette Lassen2.05.03Skanderborg Sø19.09,10
11Dorte Frederiksen2.08.16Odder halvmarathon01.05.10
12Linda Rolsted2.12.27Samsø Marathon21.08.10
13Pia Laursen2.12,33Odder halvmarathon01.05.10
14Conni Markussen2.12.44Odder halvmarathon01.05.10
15Helle Vinkler2.28.17Samsø Marathon21.08.10
16Heidi K. Nielsen2.46.25Samsø Marathon21.08.10
17
18
19
20

Herrer – Rangliste – Marathon – HGF

1Søren Molbech *2.31.18Berlin Marathon26.09.10
2Lars Grue Jensen  *3.02.43Hamburg Marathon25.04.10
3Martin Hejlskov3.14.16Copenhagen Marathon23.05.10
4Lars Vilhelmsen3.17.22Hamburg Marathon25.04.10
5Per Øster3.22.06Hamburg Marathon25.04.10
6Jesper Balker3.25.33Paris Marathon11.04.10
7Peter Schouborg3.26.31Hamburg Marathon25.04.10
8Henrik Hansen3.30.01Hamburg Marathon25.04.10
9Jan Nørskov C.3.30.10Hamburg Marathon25.04.10
10Jan Lauridsen3.33.02Berlin Marathon29.09.10
11Carsten Andersen3.38.35Loebeshop.dk, Randers03.10.10
12Kim Smitt3.39.00Bygholmmarathon13.03.10
13Torben Jensen3.39.07Natursti Marathon13.05.10
14Lars Simonsen3.47.59Randers Marathon12.12.10
15Lars Poulsen3.54.48Hamburg Marathon25.04.10
16Jens Palm3.56.50Hamburg Marathon25.04.10
17Søren Sloth3.57.08Berlin Marathon29.09.10
18Chresten Leth4.05.51Hamburg Marathon25.04.10
19Flemming Hagensen4.09.08Kiel-Marathon27.02.10
20Ove Jørgensen4.24.21Copenhagen Marathon23.05.10
21Jan F. Kristensen4.26.08Hamburg Marathon25.04.10
22Kurt Hanberg4.38.20Copenhagen Marathon23.05.10
23Jørgen Banke4.39.32Hamburg Marathon25.04.10
24Knud Josephsen4.41.01Hamburg Marathon25.04.10
25Michael Langager4.54.51Hamburg Marathon25.04.10

Damer – Rangliste – Marathon – HGF 

1Lisbeth Vinther3.29.21Hamburg Marathon25.04.10
2Inge Øster3.30.28Hamburg Marathon25.04.10
3Inge Ottesen3.34.24Hamburg Marathon25.04.10
4Tove Nielsen4.03.29Skjern Å Running Ch.25.04.10
5Charlotte Fangel4.04.49Hamburg Marathon25.04.10
6Isabella Christiansen4.23.14Hamburg Marathon25.04.10
7
8
9
10